(Solved):Q: Given the follow…

Question:

Question

Given the following:

 

  Number
purchased
Cost
per unit
Total
January 1 inventory 40 $4 $160      
April 1 60 7 420      
June 1 50 8 400      
November 1 55 9 495      
  205   $1,475      
 

A.  Calculate the cost of ending inventory using the weighted-average method (ending inventory shows 61 units). (Round the “average unit cost” and final answer to the nearest cent.)

Cost of ending inventory is:

 

B. Calculate the cost of goods sold using the weighted-average method.(Round your intermediate calculations and final answer to the nearest cent.)

Cost of goods sold

Scroll to top