(Solved):Teche Corporation produces a part used in the manufacture of one of its products. The unit…

 

Question

Teche Corporation produces a part used in the manufacture of one of its products. The unit product cost is $26, computed in the table below by the company’s accountant.

Scroll to top
Direct materials $10
Direct labor