(Solved):Tink Farms, Inc. grows basil at a total cost of $66,000. The production generates 60,000 bunches…

 

Question

Tink Farms, Inc. grows basil at a total cost of $66,000. The production generates 60,000 bunches of basil which can be sold for $2 per bunch to a spice company, or the basil can be further processed in-house into pesto and then sold for $3.25 per jar. It costs $55,000 more to turn the basil into pesto.

a) What are the revenues if Tink sells only the bunches of basil?

b) What

Scroll to top